Hospodyňkou.cz Naučte se být dobrou hospodyňkou Domácí spotřebičeMasoZahradaZelenina
Vyplnění záhonu substrátem

Takhle si můžete i vy postavit vyvýšený záhon svépomocí

Uvažujete nad stavbou vyvýšeného záhonu a nevíte jak na to, nebo se chcete jen ujistit, že váš postup je ten správný? Pak právě pro vás jsem sepsala tento jednoduchý návod, jak si založit vlastní vyvýšený záhon svépomocí.

S manželem jsme se do něj pustili začátkem dubna, což bylo takříkajíc za pět minut dvanáct. Podařilo se a dnes už sklízíme doslova plody našeho úsilí.

K čemu poslouží vyvýšený záhon a jaké jsou jeho výhody?

Vyvýšeným záhonem nejčastěji nahrazujeme nevhodné prostory na naší zahradě k pěstování zeleniny a bylinek.

Máte jílovitou půdu nebo naopak velmi písčitou? Pak než abyste vykopávali půl metru jámu do země, vystavte si elegantní nadzemní záhon. Postavit záhon můžete kdekoliv, dokonce i na jinak neúrodných místech jako je navážka suti, vydlážděné plochy či balkóny.

Vyvýšený záhon je také funkčním kompostem. Neboť jej plníme postupně rozkládající organickou hmotou – různé zbytky ze zahrady či prořezů keřů a stromů, listí, posekanou trávu a samozřejmě kompost.

Díky tomu získáme velice kvalitní substrát pro pěstování. Díky postupnému uvolňování živin tím, jak se vše rozkládá, nemusíme záhon ani hnojit.

Dobře postavený vyvýšený záhon umí zadržet vodu a vláhu. Půda tolik nevysychá a úrodě se daří.

V neposlední řadě díky vyvýšení se nemusíme tolik ohýbat a nebolí nás kolena ani záda. Tohle uvítají především hospodyňky a zahradnice v pokročilejším věku.

Kdy postavit vyvýšený záhon?

Nejpříhodnější doba k založení vyvýšeného záhonu je v době časného jara, ideálně od února do začátku dubna.

Pokud jste to nestihli, nezoufejte. Založit jej můžete kdykoliv během léta. Určitě ne ale na zimu, to je zbytečná práce.

Než začnete: Kam záhon na zahradě umístit?

Ještě předtím, než se dáte do první rány kladivem, si ujasněte kde vyvýšený záhon hodláte postavit.

Povrch nemusí být rovný, pokud se mu přizpůsobíte konstrukcí záhonu.

Bude potřeba místo s dostatečným slunečním svitem. Pro šťavnatou zeleninu plnou chuti a hezkých barev je sluníčko prostě potřeba.

Přístup k závlaze vám usnadní spoustu práce. Máte na zahradě nádoby s vodou? Zvolte záhon poblíž nich.

Jak velký záhon budete potřebovat? Obvykle se vše odvíjí od počtu plánované sadby, chtěné sklizně a především prostorových možností na vaší zahradě.

Výška záhonu je také rozhodující. Volte ji mezi 30 – 60 centimetry. Více pro ty, kteří mají přístup k dostatku zeminy, neboť na výplň padne spousta substrátu. Zároveň jsou vyšší záhony lepší v následující práci na nich – nebudete se muset ohýbat.

S velikostí se pojí i tvar. Určitě nic nezkazíte typickým obdélníkem, ale když už budete stavět svépomocí, nebude se vám líbit něco více kreativnějšího? Postup stavění vyvýšeného záhonu se ničím nemění ani nekomplikuje a vás následně bude záhon více bavit.

Co ke stavbě záhonu budete potřebovat?

Vyvýšený záhon si svépomocí postavíte z různého materiálu. Použijeme prkna, latě, palety, cihly, betonové bloky, kameny, ale třeba také vůbec nic a záhon budeme mít bez opory jen formou vysokého kopečku.

My se ale budeme věnovat tomu, co na zahradách či v hobby marketech pořídíme nejčastěji – prknům a hřebíkům.

Ke stavbě vyvýšeného záhonu ze dřeva budete potřebovat následující.

Materiál na vyvýšené záhony

Vhodné jsou také pálené cihly či jiný plochý kamenný materiál, na který se může záhon usadit. Zajistíte tak dýchání zeminy v něm a zároveň zpomalíte přirozený rozpad dřeva vláhou ze země.

Drátěnku volíme pro záhony mimo rušné prostředí, kde vzniká riziko vniknutí hrabošů do záhonu a zaručené spouště. Ideální je drátěnka s oky zhruba 2–4 centimetry.

Materiál na výplň

  • organické zbytky ze zahrady (větve, kleští, listí, trávu, a nezpracovaný kompost)
  • kompost
  • zeminu či substrát
  • semínka, sazenice rostlin

Pokud nemáte k dispozici první dvě vrstvy, nevadí. Vyvýšený záhon můžete vyplnit pouze substrátem.

Pracovní nářadí

  • kladivo
  • rukavice
  • řezací nůž
  • rýč
  • hrábě

Postup: Jak si postavit vyvýšený záhon ze dřeva svépomocí

Zde je postup, jakým jsme si připravili vyvýšený záhon pod okny v kuchyni. Úrodu mám tak vždy na očích 🙂

Potřebný čas: 8 hodin.

  1. Navrhněte si rozměry

    Postačí vám tužka, papír a elementární základy matematiky. Návrh rozměrů je důležitý, neb podle něj budete nařezávat délky prken. Tip pro vás: držte se ideálně délek, v kterých se prodává již nařezaný materiál (1 metr, 2 metry a 3 metry) a ušetříte si práci.

  2. Zvolte místo a upravte terén

    Vyberte si místo na zahradě a terén si připravte. Odstraňte dosavadní rostliny i s kořeny a půdu zkypřete.Místo pro vyvýšený záhon

  3. Nařezejte si materiál

    Prkna i trámky si nařezejte dle požadovaných rozměrů. U nás to byly 3 prkna v původní délce asi 3,3 metru, 6 bočních prken 1,2 metru, 6 čelních kratších prken 90 centimetrů a 3 prostřední čelní prkna 1,5 metru. Trámky ve výšce 33 centimetrů.Nařezání prken

  4. Zkontrolujte si nařezaný materiál

    Jak se říká, dvakrát měř, jednou řež. U nás naštěstí hned napoprvé dobře 🙂Příprava materiálu

  5. Začněte stloukat záhon

    Za pomocí hřebíků jsme začali postupně konstrukci stloukat k sobě. U přesahů na hranách si můžete hrát a mít je cik-cak. My jsme na to nakonec zapomněli a střídáme jen stěny jako takové.Stloukání záhonu

  6. Stlučený záhon

    Takto vypadá náš výsledek.Výsledný záhon

  7. Přesuňte záhon na místo a usaďte jej

    Ačkoliv se to zprvu nezdálo, snadno jsme ve dvou celý záhon dostali o 5 metrů opodál. Příště bychom jej ale asi stloukali již na místě. Záhon ideálně za pomocí vodováhy usaďte rovně na zem. Kde je to nutné, vypodložte. My vypodložili jen čelní stranu.Záhon na místě

  8. Přidejte nopovací fólii

    Nopovací fólie (černá fólie s menšími hroty) je k zakoupení v každém hobby marketu. Dává se do záhonu proto, aby dřevo zůstalo co nejdéle suché a voda nepronikala pryč. Prodává se v 0,5m nebo 1m výšce. Zbytek velmi snadno seříznete nožem.Vyplnění nopovací fólií

  9. Nakypřete půdu

    Ještě jednou přímo v záhonu lehce zkypřete zeminu. Snadněji se tak propojí se záhonem a později vznikne perfektní celek.Zkypření půdy

  10. Začněte plnit

    Nejprve naházejte drobné větve či suché kořeny. Pokračujte nasekanou trávou či nerozpadlým kompostem a vše překryjte hotovým kompostem. Lze zakoupit v hobby marketu.Vyplnění trávou

  11. Poslední vrstva je úrodná zemina

    Na vrch celého vyvýšeného záhonu patří úrodná zemina. Substrát zakoupíte v hobby marketu, ale poslouží případně jakákoliv vhodná zemina i z vaší zahrádky. Celý záhon dobře prolijte vodou, nehte slehnou a ideálně za dva dny ještě doplňte zeminou.Vyplnění záhonu substrátem

Co pěstovat na vyvýšeném záhonu?

Záhon máte hotový? Tak se vrhneme do sázení.

Na vyvýšeném záhonu můžete pěstovat prakticky cokoliv. Nejčastěji rajčata, papriky, okurky, lilek, celer, špenát, salát, cibuli, mrkev, česnek atd.

Krom zeleniny se sem hodí i bylinky, které jinak v půdě snadno podlehnou slimákům a dalším škůdcům.

Okrasné rosliny pěstujeme spíše v okrasných vyvýšených záhonech z kamene či okrasných betonových bloků. Funkčnost se nemění, ale ta estetika…

Kolik vyvýšený záhon svépomocí stojí?

Cena vyvýšeného záhonu logicky závisí na jeho velikosti i dostupného materiálu, který buďto máte doma nebo musíte pořídit.

Počítejte s tím, že metr dřeva s výškou 30 centimetrů vyjde asi na 60 Kč. Pokud budete mít tedy záhon o rozměrech 1,2 metru na 0,8 metru (což je standardní rozměr, který najdete na internetu jako hotový vyvýšený záhon), zaplatíte za prkna 240 Kč.

Nákup vám doporučuji v DEKu, kde můžete využít i služby drive-thru, čili přijedete, zaměstnanci vám naloží materiál do auta a odjíždíte.

Trámek obvykle pořídíte za podobnou cenu, takže budete potřebovat cca dvou metrový do 100 Kč.

Nopovací fólie se prodává po 20 metrech, takže je ideální se poptat sousedů, případně ji za 500 Kč pořídit.

Nejdražší bude případná výplň. Na náš imaginární záhon 1,2×0,8 metru o výšce 30 centimetrů budete potřebovat cca 250 litrů zeminy. A 75 litrový pytel pořídíte za 150 Kč. Výplň by tak stála 300 Kč.

Suma sumárum, u malého vyvýšeného záhonu 12 metrů x 0,8 metr x 0,3 metru počítejte s náklady okolo 600–800 Kč.

Stojí to za to? Určitě ano. Finanční úspora se vám na sklizni nevrátí hned první sezónu, ale tu druhou ano. A ta chuť domácí zeleniny je prostě k nezaplacení. Přičtěte k tomu dobrou náladu z pobytu na zahrádce a máte krásného koníčka.

Jak jste na tom se stavbou vyvýšených záhonů vy? Napište mi vaše připomínky, dotazy či nápady níže do komentáře.

Naposledy aktualizoval David dne .
Přiřazeno: